Stolen der bevæger dig - by Hemmert Design
pilatesbold samba 410VELA Samba 410 er en helt unik stol, der giver bevægelse i lænden og ryggen via det unik designede sæde. 

Sædet er specielt udviklet af designer Sofie Hemmert, der har fået inspiration fra pilates bolden, som mange bruger som træningsredskab ved dårlig ryg. Stolen har de samme egenskaber, men ulemperne fra pilates bolden er væk. Stolen fylder ikke særlig meget og man falder ikke af stolen, og en ekstra egenskab; man kan nemt tage puden med hjem eller med til mødet.


Forebyggelse af ryg og lændesmerter

De konstante bevægelser i sædet, træner ryggen, lænden og maven, og øger dermed blodcirkulationen. 

dårlig ryg og lænd - ikke med samba 410Puden er udskåret på en helt unik måde, som gør at det bevæger sig, når du sidder på stolen.

Dermed er stolen god til alle med ryg/lænde problemer. Den kan bruges i køkkenet, på kontoret, eller blot som en smart ekstra stol til arbejdspladsen.



Anbefales af kiropraktiker "Den er ganske genial"
"Som behandler har jeg set mange forskellige produkter, men det særlige ved VELA Samba 410 er en speciel konstruktion, hvor en kontrolleret rotationsbevægelse kombineres med et løft af korsbenet, der giver kroppen et fremadrettet løft. Med VELA Samba 410 kan patienten holde sin ryg i bevægelse, og det er ganske genialt. Vi anbefaler derfor VELA Samba 410 som supplement til patienter med problemer i ryg og lænderegionen" fortæller kiropraktor Niels Peter Carstens fra Kiropraktor Klinikken i Vejgård.

Kontrollerede bevægelser i ryggen
VELA Samba 410 bruges ved at man bevæger overkroppen fra side til side. Dette strækker i musklerne og gør musklerne mere smidige. 

Ta´bevægelsen med dig
Ergonomisk stol til personer med dårlig ryg og lænd inspireret af Pilates boldens egenskaberBevægelse er kernen i VELA Samba 410, og det gælder ligemeget hvor du er henne.

Sædet er monteret med smart velcro, som gør det muligt at tage sædet med til mødet eller med hjem, derved er det muligt for dig at holde gang i ryggen ligemeget hvor du er.






Hjul 
VELA Samba 410 leveres som standard med såkaldte trænge hjul. Stolen er meget livlig med de almindelige hjul, og de træge hjul anbefales.
Den findes også med almindelige hjul og belastningsbare hjul. 


Findes i fire smarte farver. Stoffet er fra danske Kvadrat.
stoffer samba 410 stoffer samba 410 stoffer samba 410 stoffer samba 410
    
Stolen til personer der sidder meget ned - træner ryg og lænd   Stolen der bevæger din ryg og lænd - mens du sidder    Hold ryggen i bevægelse og få stærkere ryg med VELA Samba 410    Kontorstol - stol til kontoret som er god til ryg og lænd - VELA Samba 410   


Kontakt VELA for yderligere information og afprøvning. 
 


SÅDAN BRUGES STOLEN



UDTALELSE

"Vi anbefaler VELA Samba 410 som supplement til patienter med problemer i ryg og lænderegionen"  kiropraktor Niels Peter Carstens






Produktblad, klik her Reservedelstegninger, klik her Brugermanual, klik her Kontakt VELA, klik her
Print | Tilbage | Top

Sidst opdateret 3. februar 2010

VELA . Vermund Larsen A/S . Goeteborgvej 12 . DK-9200 Aalborg SV . Denmark
Tel +45 9634 7600 . E-mail mail@vela.dk Få teksten på VELAs hjemmeside læst op, klik her